ASUS ROG Zephyrus G14 – malý ďábel s Ryzenem na cesty
i Zdroj: ASUS
Mobilní zařízení Článek ASUS ROG Zephyrus G14 – malý ďábel s Ryzenem na cesty

ASUS ROG Zephyrus G14 – malý ďábel s Ryzenem na cesty | Kapitola 5

Miroslav Ježek

Miroslav Ježek

4. 5. 2022 08:00 11

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Parametry 3. Design a zpracování 4. Syntetické testy
5. Výdrž a provozní vlastnosti 6. Herní testy a zvuk 7. Armoury Crate a závěr

Sháníte solidní a výkonný notebook, na kterém se dá zapařit a příležitostně pracovat? ASUS má řešení v podobě malého a lehce přenositelného Zephyrusu. Tento neúnavný našlapaný stroj se může stát vaším dobrým a žhavým kamarádem.

Reklama
Reklama

Výdrž baterie mě vpravdě zaskočila. Je pravda, že laptopy už pár let nepoužívám a dřív byla běžná doba kolem tří hodin. Nyní jsem pustil na Zephyru živé video z Youtube, jas displeje nastavil na 50 % a obnovovací frekvenci na 60 Hz. Doba zřejmě pokročila, protože teprve po devíti hodinách to baterie vzdala a notebook se uspal. Pak jsem pustil loop v benchmarku Unigine Heaven a čekal, za jak dlouho grafika vysaje baterii do mrtě. Nu, dlouho to netrvalo. Za hodinu byly Li-ion články vymetené. Nabití do sta procent pak trvá něco kolem hodiny a dvaceti minut na 240W cihle. Výdrž na běžné lelkování a konzumaci blbostí je tedy výborná, kdežto náročná hra vás pobaví sotva hodinku. Lze však pařit na iGPU a tím zábavu prodloužit, avšak integrovaná grafika má pochopitelně mnohem menší výkon, tudíž podle toho je nutno vybrat titul.

Pokud jde o provozní vlastnosti, nelze čekat kdovíjaké zázraky. Osazený hardware je slušně výkonný a podle toho taky topí. Při testech a hraní teploty šplhaly stabilně k 90°C a to jak GPU, tak CPU. Pak dochází ke snižování frekvencí a to o stovky MHz, aby grafika a procesor neměly snahu změnit skupenství. Je to zkrátka daň za výkon při daných rozměrech a konstrukčních možnostech chlazení. 

ASUS ROG Zephyrus G14 – malý ďábel s Ryzenem na cesty

Ventilátory v případě maximálního vytížení funí přes 5000 otáček, samozřejmě se to dá korigovat v Armour Crate. Například profil „Tichý“ sníží frekvence GPU klidně o 1 GHz a podle toho se zařídí i chlazení. Zde dodám, že asi po půlhodině hraní Dying Light 2 se celý notebook nepěkně prohřál a bylo to cítit i přes klávesnici. Jedno řešení je vypnout dedikovanou grafiku a jet přes integrovanou, ale s polovičním výkonem. Rozumnější varianta v případě nových náročných her je snížit frekvenci panelu na 60 Hz a aktivovat vertikální synchronizaci. Výkonu na stabilních 60 FPS je dostatek a GPU nebude topit jak šílené. Jak jsem zmínil, pochybuji, že by chlazení šlo vymyslet lépe, narážíme už na hranice fyziky.

Ukázka toho, jak výkonové profily ovlivňují frekvence a otáčky. 

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning