Klasická a mobilní zařízení: Kde dnes končí mobil a začíná počítač?
i Zdroj: Asus
Mobilní zařízení Článek Klasická a mobilní zařízení: Kde dnes končí mobil a začíná počítač?

Klasická a mobilní zařízení: Kde dnes končí mobil a začíná počítač?

Michal Rybka

Michal Rybka

13. 8. 2022 14:00 9

Seznam kapitol

1. Víc mobil než PC 2. Android a desktop? Ale jděte. 3. Když hardware nestačil 4. Solidní stroj za cenu mobilu 5. Výkon v menším balení, větší možnosti

S tím, jak neustále roste výkon mobilů a tabletů a jak současně padají ceny ultrabooků, přichází zásadní otázka: Kudy dnes vede hranice mezi tím, co považujeme za PC, a co už je ultramobilní zařízení?

Reklama
Reklama

Když jsem objevil ASUS ZenBook 13, měl jsem pocit, že mám nějaké šálení: Kilový ultrabook s výdrží 16 hodin, OLED panelem, kovovou konstrukcí a Windows v ceně ani ne za 19 tisíc? To je nějaký omyl, ne? Leč není to omyl, Asus skutečně nabízí za méně než dvacet tisíc stroj, u kterého bych podle konstrukce tipoval cenu od 35 000 korun výš.

O to více mě zarazila reakce kolegy, který prostě poznamenal, že nechápe, čemu se divím, protože v téhle ceně dnes najdeme spoustu výkonných telefonů s panely OLED, OLED přece dnes už není nic neobvyklého. To, co naopak překvapilo mě, byla lehkost, s jakou srovnal ultrabook s mobilem – a pak mi došlo, že ono to má svoji logiku, protože dnešní ultrabook má mnohem více společného právě s mobilem než s klasickým PC.

Ultrabooky mají podobnou operační paměť jako moderní výkonné telefony (typicky mezi 8–16 GB RAM), podobné úložiště (někde mezi 256GB–1TB SSD) a procesor, který s prstem v nose stačí na všechny běžné úkoly s výjimkou her, protože ty stále žerou jako tank. Ultraúsporné AMD i Intely sice nejsou v „lehkých úlohách“ tak efektivní jako ARM, ale to kompenzuje větší baterka. I další vlastnosti ultrabooků jako Windows Hello, které pro odemykání používá kameru, anebo mikrofony používající noise cancelling jsou u obou typů zařízení podobné.

Opravdu zásadní rozdíly tu hlavně zůstávají v 1) operačním systému, protože s ultrabookem jsme stále v království Windows, 2) v tom, že převážně používáme klávesnici a touchpad, i když dražší modely běžně nabízejí dotykové obrazovky a 3) v tom, že obrazovky jsou velké a celá konfigurace je stále onen klasický „lunch box“, který nám přinesla IBM v devadesátých letech.

Konvergence ultramobilních zařízení je nejpatrnější u Apple, který systematicky svádí jak tablety, ultrabooky tak i mobily směrem k jedné platformě, která dovoluje sdílení dat i aplikací – a vy si vlastně vybíráte hlavně form factor podle toho, co se vám hodí pro váš typ použití. Maximální přenositelnost spojená spíš se čtením informací = mobil. Převaha kreslení a čtení informací = tablet. Převaha vkládání textových informací = notebook.

Uvnitř najdeme velmi malou desku s vysoce integrovaným SoC, nějakou paměť – a baterku. Konvergují i funkce operačních systémů, tak například u Windows 11 najdeme sledování využití baterie, které je designem i funkcemi zatraceně podobné těm mobilním. Pořád jsou to Windows – a pořád v nich jede celá zoologická zahrada aplikací, ale z hlediska použití si to už je blízko – a hlavně je to zatraceně blízko i z hlediska ceny!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning