Pentium Dual-Core E6500K a dalších 30 procesorů v testu
Článek Pentium Dual-Core E6500K a dalších 30 procesorů v testu

Pentium Dual-Core E6500K a dalších 30 procesorů v testu

Z. Obermaier

Z. Obermaier

26. 10. 2009 03:00 41

Seznam kapitol

1. Trh s procesory stagnuje? 2. Specifikace procesorů 3. Intel Pentium Dual Core E6500 (K) 4. Testovací systém 5. Přetaktování 6. Syntetické testy - Paměti
7. Syntetické testy - Benchmarky 8. Praktické testy, hry 9. 64-bitové testy 10. Shrnutí výkonu a spotřeba 11. Závěr a hodnocení 12. Soutěž o Pentium E6500K

Před pár týdny jsme si ukázali, že pro herní počítač je stále dvoujádrový procesor solidní volbou a důležitá je spíše frekvence než počet jader. My si dnes představíme specialitu, kterou v Evropě nekoupíte - Pentium Dual Core E6500K s odemčeným násobičem. Na závěr vás čeká soutěž a vítěz tento CPU od nás obdrží.

Reklama
Reklama

Pro připomenutí zde se můžete podívat na náš článek o využití vícejádrových procesorů ve hrách.

I když dva hlavní výrobci procesorů doslova bombardují trh stále novými a novými modely, další výkon navíc už dneska není až tolik potřeba. Pro hraní her stačí i dva roky staré procesory, a upřímně si musíme říci, že právě kvůli hrám upgradují uživatelé počítače nejčastěji. Od nástupu architektury Core 2 jsem se nedočkali opravdu významného pokroku ve výkonu, kdy i nejvýkonnější šestijádrové Core i9 překoná dnešní čtyřjádra jen o několik procent a jen v aplikacích, které umí využít více než dvě jádra.

Ani v příštích generacích se žádný výkonový skok neočekává, spíše bude pokračovat trend úspory místa a spotřeby. Tam jsme totiž za poslední dobu zaznamenali největší novinky na poli procesorů. Ať už jsou to miniaturní procesory Intel Atom, nebo pokročilé řízení spotřeby procesorů architektury Nehalem, budoucnost je v miniaturizaci a opravdu úsporných počítačích s vysokým výkonem. Prvním skutečným milníkem bude architektura Westmere s integrovaným grafickým jádrem v procesorech Core i5 a Core i3.

Právě o těchto procesorech si myslím, že se stanou hitem jako Core 2. Vůči drahým Core i7 zůstali většinou zákazníci chladní, protože si raději připlatí za grafiku než koupí čtyřjádro, které v podstatě nevyužijí. Dvoujádro s jádrem Clarkdale, s vysokou pracovní frekvencí (S TurboBoost 3,74 GHz) a možností zapnutí HT a tím výkonu čtyřjádra bude ale lákavá nabídka.

Pentium Dual-Core E6500K a dalších 30 procesorů v testu

Pokud ve výkonu nedoznaly procesory pro běžného domácího uživatele radikálního pokroku, technologicky jsme ušli hodně velký kus cesty. Podívejte se na fotografii, takhle velký by byl procesor Core i7 při použití výrobní technologie procesorů Intel 386, jež byl 1 micrometr (1um). Dnes stojíme na před masovou výrobou 32nm procesem, jež je čtrnáctým vylepšením původního 10um procesu, uvedeným v sedmdesátých letech minulého století. Plocha čipů se zmenšila, stejně jako jejich energetická náročnost. Ta mnohdy klesla v klidu i na několik jednotek Wattů, v zátěži je ale stále spotřeba dosti vysoká. Příští rok nás ale s 32nm procesory čeká změna, spotřeba je výrazně lepší než známe dnes i v zátěži a výkon si s nejvýkonnějšími čipy dneška nezadá.

Labutí píseň Core 2

Bohužel je to tak, dnešní test je zaručeně posledním testem procesoru do patice LGA 775, kterého se dočkáme. Intel už zřejmě žádné další modely nevydá a bude se soustředit na čipy pro patici LGA 1156. Abychom se s platformou LGA 775 "rozloučili" důstojně, budiž tento test trochu více než dalším v řadě šedých lehce zapomenutelných testů, kterých je plný web. Prvním osvěžením bude kompletní tabulka všech testovaných procesorů za poslední rok. Touto metodikou máme změřeno již 30 procesorů, a všechny dnes najdete v grafech a tabulkách. Za pár dní bude tato řada doplněna ještě o měření Phenomu II X4 965 BE, a dvojice Athlonů II X4.

Druhým lákadlem testu je už několikrát avízovaná soutěž, jejíž výherce si odemčený procesor Intel Pentium Dual Core E6500K od nás odnese, nebo mu ho spíše pošleme. Podmínky budou jednoduché, a zúčastnit se může úplně každý bez výjimky. Důležitým aspektem této recenze je také aktuální pohled na poměr ceny a výkonu, protože ceny se rychle mění a jednou za čas je nutné udělat revizi.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning