Přetaktování Skylake pomocí BCLK - Core i5-6400 na 4,6 GHz! 
Článek Přetaktování Skylake pomocí BCLK - Core i5-6400 na 4,6 GHz! 

Přetaktování Skylake pomocí BCLK - Core i5-6400 na 4,6 GHz! 

Z. Obermaier

Z. Obermaier

11. 1. 2016 03:00 43

Seznam kapitol

1. Taktování přes BCLK je tady 2. Omezení „BCLK“ BIOSů 3. Vhodné procesory 4. Podporované základní desky 5. Intel Core i5-6400 6. Testovací sestava 7. Praktický návod – nastavení BIOSu
8. Aplikační výkon 4,6 GHz – Aida 64, WinRar, wPrime... 9. Aplikační výkon 4,6 GHz – Cinebench, Dos Box, x264... 10. Shrnutí výkonu 11. Herní testy 1920 × 1080 12. Spotřeba systému 13. Závěr

Základní myšlenka přetaktování – získat zdarma vyšší výkon i u levnějších procesorů – se v roce 2016 vrací s možností taktovat i zamčené procesory Skylake. S využitím experimentálních BIOSů je to možné, a s naším procesorem jsme dosáhli až o polovinu vyššího výkonu ve všech aplikacích. Tohle se vyplatí!

Reklama
Reklama

Taktování přes BCLK je tady

Přetaktování Skylake pomocí BCLK - Core i5-6400 na 4,6 GHz! 

Procesory Intel Skylake (šestá generace Core) veřejnost přijala docela dobře, i když praktický nárůst výkonu vůči Haswellu byl opět malý – konkrétně několik procent. Zlepšily se možnosti taktování, se kterými se pomalu a jistě dostáváme už na hodnoty legendárních Sandy Bridge. Skylake sice nedosáhne na takt 5 GHz „na vzduchu“, ani to k překonání Sandy Bridge nepotřebuje. Díky vylepšené architektuře je výkon na 4,8 GHz vyšší než měl Sandy Bridge na 5 GHz - to jsme už změřili. Skylake pro desktop ale přesto provází několik negativ, se kterými se Intel pomalu vypořádává.

Prvním problém byla dostupnost „Káčkových“ procesorů, během listopadu a prosince byl zkrátka problém je vůbec někde koupit. V zahraničí nebyly vůbec, a v ČR jen několik málo kusů v několika obchodech. A i ty brzy zmizely, a nebylo nic. Buď byl zájem tak velký, že Intel nestíhal vyrábět (to je první možnost, které moc nevěřím), anebo byl s výrobou problém, a ten se podařilo vyřešit až časem. Druhé možnosti napovídá i fakt, že na levnější modely Skylake jsme si museli počkat několik měsíců od uvedení těch prvních. V tuto chvíli je již problém zažehnán, jelikož k dostání jsou všechny modely Skylake skladem téměř všude.

Druhým společným problémem je u nás cena procesorů, která se v ČR kvůli slabší koruně od minulých generací posunula znatelně výše, a omezené možnosti zvýšení výkonu i u levnějších čipů. Zákazník si sice již zvykl, že od dob Sandy Bridge se zamčené procesory taktovat nedají, tentokrát ale byla naděje. Intel totiž v materiálech poutal na „kompletní přetaktování“, které se nakonec nekonalo. Jak jsme zjistili v našem článku, zamčený Core i5-6400 skutečně taktovat skrze BCLK nešel, maximálně o 3 procenta (ze 100 MHz na 103 MHz). Už v tehdejším článku jsem odhadoval, že taktovat jdou všechny Skylake bez výjimky. Asus nám tehdy sdělil, že taktování je blokováno softwarem, nikoliv nijak hardwarově (je to firmware v PCU jednotce). Tedy ani deskou, ani procesorem. Nezbývalo tedy než čekat na někoho, kdo omezení prolomí – což se stalo.

Někdy v listopadu se totiž objevila deska od SuperMicro, která s posledním updatem BIOSu uměla taktovat zamčené čipy, a to dokonce na čipsetu H170 (na samotném čipu nezáleží, Z170 je stejný jako H170, jen jsou některé funkce vypnuté). To vzbudilo zájem všech médií, a zpráva se rychle šířila. Tento BIOS ale nebyl veřejný, byl speciálně vyroben pro taktování a testy. Na veřejnost se dostal až později. Vlnu už ale nešlo zastavit, všichni velcí výrobci totiž ohlásili to samé – BIOS schopný taktovat zamčené procesory. V tuto chvíli je možné si upravený BIOS stáhnout do velké většiny základních desek od Asus, AsRock, Gigabyte a MSI. My vám odkaz na BIOSy pro vaší desku nabídneme v dalších kapitolách.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning