Současná kybernetická válka: Co očekávat?
i Zdroj: PCTuning.cz
Článek Současná kybernetická válka: Co očekávat?

Současná kybernetická válka: Co očekávat?

Michal Rybka

Michal Rybka

27. 2. 2022 13:45 15

Seznam kapitol

1. Válka v kyberprostoru 2. Válečné zákony a internet 3. Obhajitelné a neobhajitelné útoky 4. Propaganda a protipropaganda 5. Na Putina z vašeho PC? 6. SWIFT

Tento týden vstoupila do Evropy znovu válka. A s ní se, jako dnes už zcela samozřejmá součást, objevila i kybernetická válka – ta, která míří nejenom na datovou a komunikační infrastrukturu, ale i na vše, co lze přes ni ovlivňovat.

Reklama

Kybernetická válka je divná válka. Pokud nejste přímo odborníky na počítačovou bezpečnost, patrně ji budete ignorovat nad rámec základních bezpečnostních opatření, protože pravděpodobně nebude mířit přímo na vás. Asi nejnebezpečnějším nástrojem současnosti je ransomware, které dokáže zneužít sílu vašeho počítače tak, že ji využije k zašifrování vašich disků. To je ale nástroj využívaný obvykle počítačovými zločinci, i když se říká, že Severní Korea provozuje ransomware v průmyslovém měřítku a vymáhá výpalné mezi jedním a deseti bitcoiny za incident. Celkově se peníze, které nakradli, odhadují na 316 milionů dolarů za rok 2020 a téměř 400 milionů dolarů za rok 2021.

Činnost severokorejských hackerů, kteří nepochybně pracují pod bedlivou státní supervizí, tak připomíná klasické korzáry, kteří přepadali a okrádali nepřátelské lodě pod státní vlajkou – jakýsi státní gangsterismus. Korzárství patřilo pod válečné právo, o „pirátství s pověřením“ (Letter of Marque, kaperský list), který podílem na kořisti na lodích nepřítele legalizoval pirátské činy v zemi původu, i když jinak korzáři riskovali na svoje vlastní triko. Problém byl v tom, že lodi často nevěděly, jestli jsou jejich země ve válce – a v polovině 19. století bylo kaperství mezinárodními dohodami zcela zrušeno. 

Pirátství s tím ale nezmizelo, naopak na konci 20. století prožilo renesanci. Zatímco moderní námořní piráti zneužívají díry v legislativě, jako je zákaz vyzbrojování obchodních lodí, kybernetičtí piráti využívají slabiny v technologiích. Někdy se vyplení servery, vezme se rukojmí v podobě nemocniční databáze, ukradnou se zdrojové kódy anebo se ovlivňuje cena akcií. S novými technologiemi přicházejí nové možnosti.

Dnes se do kybernetické války zahrnují typicky:

•             Kybernetická špionáž (espionage) – hackování pro získání vojenských informací

•             Kybernetická sabotáž (sabotage) – vyřazení kybernetických systémů, obvykle vojenských, komunikačních a jiné síťové infrastruktury

•             Dezinformační kampaň (propaganda) – propaganda šířená počítačovými prostředky včetně psychologické války 

•             Ekonomická válka (ransomware) – nájezdy na počítačové systémy, jejichž cílem je vydírání a finanční zisk

Studie CSIS (Center for Strategic and International Studies) ve svém textu „A Note on the Laws of War in Cyberspace“ od Jamese Lewise zmiňuje, že typické útoky dnes spadají do kategorie zločinů (crime) anebo špionáže (espionage). Ani jedna z těchto kategorií není uznávána jako válečný čin. „Ani špionáž, prováděná jako příprava pro budoucí konflikt, není považována za válečný akt.“

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama