Vývoj počítačové hry teoreticky i prakticky s hitem Mafia 2
Článek Vývoj počítačové hry teoreticky i prakticky s hitem Mafia 2

Vývoj počítačové hry teoreticky i prakticky s hitem Mafia 2

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

21. 1. 2011 03:00 19

Seznam kapitol

1. Úvodem 2. Herní průmysl obecně a situace v ČR 3. Programátor, grafik, animátor 4. Zvukař, designér, manažer a další profese 5. První fáze preprodukce 6. Sežeň si svého investora 7. První fáze produkce — Alfa verze
8. Když se jen přidává další a další obsah 9. Debug, certifikace, distribuce 10. Vývoj hry prakticky ilustrovaný na Mafii 2 11. Konec RenderWare a válka konzolí 12. Illusion Softworks jako samostatné studio končí 13. Po osmi letech vývoje konečně vychází

Vyrobit špičkovou počítačovou hru v dnešní době znamená mít tým čítající až několik stovek lidí, stovky milionů korun a také pořádnou porci práce. Rozhodli jsme se proto ve spolupráci s 2K Czech přinést článek, ve kterém se podíváme do zákulisí tohoto velkého businessu.

Reklama
Reklama
Vývoj počítačové hry teoreticky i prakticky s hitem Mafia 2

Současně s dokončováním prací na hře se na přelomu roků 2009/2010 dělaly tzv. „focus testy“, kdy hru hráli běžní náhodně vybraní lidé a říkali, co by na ní vylepšili, aby byla uživatelsky co nejpříjemnější a zážitek z ní co nejlepší. Zejména americké publikum si nejvíc užívalo akční části a zejména střílení, proto se vývojáři soustředili zejména na něj. Druhým podobným okruhem bylo ježdění dobovými vozdily a honičky. Zde se opět hodí slova vývojářů o prioritách a o tom, že ve hře toho mohlo být ve hře víc, ale v rámci záměru se při omezeném čase soustředili na to, aby do sebe zbytek hry zaklapnul.

Vývoj počítačové hry teoreticky i prakticky s hitem Mafia 2

Poslední fází „plnohodnotného“ vývoje hry bylo v roce 2010 debugovaní a lokalizace her do celkem sedmi jazykových verzí včetně dabingu. Chyby ve hře hledalo celkem téměř 400 testerů (z toho několik desítek zaměstnanců 2K Czech přímo v ČR), kteří měli své úkoly přesně rozdělené. Jako databáze chyb sloužil software Test Track Pro, do kterého bylo zaznamenáno celkem cca 60 tisíc chyb. Nicméně jak už to v praxi bývá, některé bugy se i po opravená ve hře i nadále objevovaly a bylo nutné je opravit několikrát a některé přehlédnuté ve hře zůstaly až do plné verze (na screenshotu je jedna z nich zachycená z demoverze).

Vývoj počítačové hry teoreticky i prakticky s hitem Mafia 2

Vývoj hry byl oficiálně ukončený v květnu 2010, kdy byla hra připravena v celkem sedmi zmiňovaných jazykových mutacích a pro všechny tři herní platformy bylo připraveno celkem 12 buildů hry (každá jazyková verze nevyšla na všech třech platformách). Tyto buildy šly na submise k Microsoftu a Sony (kontrola kvality jako je ovládání, práce s kabely, ukládání dat, fps, bugy atd.), přičemž u Sony hra prošla hned na první pokus, u Microsoftu se zadařilo až napodruhé.

Vývoj počítačové hry teoreticky i prakticky s hitem Mafia 2

Až po schválení ze submisí mohla jít hra do samotné výroby neboli tisknutí manuálů, lisování krabic, rozvoz do obchodů a podobně. I to zabralo poměrně dost času, v případě Mafie 2 konkrétně téměř dva měsíce, kdy se na vývoji hry jako takové už vůbec nepracuje a pokračování jedné z nejpopulárnějších českých her tak vyšlo až koncem srpna, přičemž technicky byla hra hotova a připravena k vydání už v květnu.

Jak je z několika posledních kapitol zřejmé, vývoj druhé Mafie byl značně komplikovaný a trval bez přestávky osm let, což je i v dnešní době enormní doba, která byla dána komplikacemi s enginem RenderWare a nutností tvorby zbrusu nového vlastního engine. V ideálním případě by výroba hry měla trvat okolo tří let (jeden rok na preprodukci, jeden na produkci a jeden na postprodukci), v případě Mafie 2 však z výše zmiňovaných důvodů trvala preprodukce přes pět let.

Vývoj počítačové hry teoreticky i prakticky s hitem Mafia 2

Vydáním druhého dílu Mafie povídání o vývoji počítačové hry prakticky ilustrované na příkladu komplikované historie pokračování nejpopulárnější české hry končí. Nicméně z našeho setkání se zástupci 2K Czech máme ještě mnoho dalších informací například o tom, jak to vlastně je s enginem PhysX a jeho rozšířenou verzí akcelerovanou přes grafické karty NVIDIA u PC verze. Brzy vám proto přineseme druhý díl seriálu, ve kterém se na mnoho těchto perliček z vývoje zaměříme.

Vývoj počítačové hry teoreticky i prakticky s hitem Mafia 2

Na úplný závěr se také sluší poděkovat společnosti 2K Czech za poskytnutí obrovského množství informací, bez kterých by tento článek nemohl nikdy vzniknout. Stejně tak článek vzniknul ve spolupráci s herním magazínem LEVEL, v jehož 201. čísle také najdete velké téma o vývoji počítačové hry.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning