Zpět do technologického středověku: Rusko a jeho Studená válka 2.0
i Zdroj: ruselectronics.ru/news
Hardware Článek Zpět do technologického středověku: Rusko a jeho Studená válka 2.0

Zpět do technologického středověku: Rusko a jeho Studená válka 2.0

Michal Rybka

Michal Rybka

9. 4. 2022 16:00 49

Seznam kapitol

1. Velké problémy s velkou zemí 2. Technologie v rukou nepřátel 3. Studená válka a sovětský hardware 4. Elbrus 8C: o dvacet let mladší „Pentium 4“ 5. Zhaoxin – čínská odpověď na Intel a AMD 6. Když se svět zadrhne

Po zahájení války na Ukrajině opouští Rusko jedna západní firma za druhou a dostává se tak do izolace. Čeká Rusko Studená válka 2.0? A co to znamená pro jeho technologie? A co to znamená pro zbytek světa?

Reklama
Reklama

Rusko je země velká a bohatá na přírodní zdroje, je ale také zanedbaná, a protože jde v podstatě o orientální despocii, skutečné podnikání to tam má velmi těžké. Ve výsledku to vypadá tak, jak to vypadá: Víceméně permanentní brain drain, který nikdy nepřestal, doba dožití o deset let nižší než na Západě. 

Celé 20. století tam stálo pěkně za houby, začalo rusko-japonskou válkou, pak přišla První světová, pak revoluce, občanská válka, glodomor, represálie, Druhá světová, Studená válka a pak rozpad. Ve výsledku je to sice plochou největší země, ale mé méně obyvatel než Bangladéš, GDP menší než Kanada a GDP na hlavu má šestkrát menší než USA. 

Má taky unikátní sadu problémů, protože být velká země a mít relativně málo obyvatel znamená, že se musíte starat o odlehlá území, aby vám je někdo nevyfoukl. Rusko se dlouhodobě snaží stěhovat populaci na svoji jižní hranici, protože mají latentní problém s poloprázdnou Sibiří. Za carského Ruska s bídou kontrolovali pás kolem budované bajkalsko-amurské magistrály a i dnes si tam kmeny v divočině žijí v podstatě oddělené od světa.

Dnes se kde kdo vysmívá prodeji Ruské Ameriky neboli Aljašky Spojeným státům v roce 1867 za 7,2 milionu USD (asi 115 milionu USD v dnešních cenách). Věc se má ale tak, že Aljaška byla pro carské Rusko efektivně nespravovatelná, dopis tam šel déle než půl roku – a při celkové populaci několika tisíc lidí jim hrozilo, že jim to z Kanady prostě zabere Británie. S koupí Aljašky mimochodem nesouhlasila spousta Američanů, Aljašce říkali „Sewardova lednička“ a názor se změnil až se zlatou horečkou roku 1896. 

V podstatě nelze říci, že by obyvatelé Ruska kdy zažili klasickou demokracii, převážně se jim tam střídají slabší a silnější vládci a čas od času se zbaví starých elit, aby si vytvořili nové. To je, svého druhu, modus operandi v orientálních despociích, kdy centrální vládce potřebuje těm místním pravidelně přistřihovat křídla, aby mu nepřerostli přes hlavu. V tom sankce centrální vládě spíš pomáhají, než ubližují.

Z Ruska se stahují západní firmy, nezřídka přitom odepisují nemalé investice. Částečně to nedělají dobrovolně, ale v podstatě není alternativa: Zatímco donedávna západní politici vnímali Rusko hlavně jako zásobárnu surovin, to nyní otřepalo imperiální tradice a v nich ho Západ nehodlá podporovat. 

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Pctuning