Člověk versus počítač: Kdo drží tlačítko?
i Zdroj: Pctuning
Hry Článek Člověk versus počítač: Kdo drží tlačítko?

Člověk versus počítač: Kdo drží tlačítko?

Michal Rybka

Michal Rybka

25. 9. 2015 18:00 6

Seznam kapitol

1. Inteligentní blbec je horší než... 2. I „primitivní“ mozky skvěle plní účel 3. Venku jde o život 4. Zatím jenom pomáhají
5. Dobrý sluha, zlý pán? 6. Když je člověk chytřejší než AI (anebo si to myslí) 7. Až zmizí tlačítko poslední záchrany...

Část výzkumníků se obává vzestupu počítačové superinteligence. Ve skutečnosti potíže s umělou inteligencí už začaly – a to ne proto, že by AI po benderovsku v noci snila o tom, že „vyvraždí všechny lidi“. Začaly proto, že se její názor na věci občas liší od toho, jak problém vidí lidé, což vede k technickým katastrofám.

Reklama

V současnosti se objevuje celá řada varování před nástupem umělé superinteligence. Varuje přední Stephen Hawking, Bill Gates, Elon Musk a další vědci a vývojáři. Hlavní obava, která přitom panuje, je z explozivního nárůstu umělé inteligence, která „rychle mine lidské schopnosti“ a změní se v superinteligenci. Co bude dělat superinteligence? To nikdo neví a proto se toho přirozeně bojíme. Já se osobně bojím spíše civilizačního reverzu v duchu pádu hellénistické vzdělanosti, což je prvek, který se v historii bohužel opakuje relativně často.

Video s českými titulky najdete na videacesky.cz

Zajímavý článek k tomuto tématu (1. a 2. díl) je možné najít například na blogu Wait But Why. Nástup AI srovnatelné s lidskou očekává většina někde kolem roku 2040, nástup superinteligence pak kolem roku 2060.

Osobně jsem přesvědčen, že článek vychází ze zcela přehnaného technologického optimismu. Cesta od počítačové inteligence k lidské inteligenci není měřitelná pouze nezbytnou teoretickou výpočetní silou, u níž se navíc odhady brutálně liší podle toho, čemu věříte, že je za vznik inteligence vlastně zodpovědné – zda buňky, jejich celé funkční celky anebo naopak také jednotlivé buněčné struktury, ale tím, že obecně úplně přesně nevíme, co je pro emergenci inteligence vlastně nezbytné.

Centrální mozek lidstva bychom tu měli mít něldy kolem roku 2484 (ze seriálu Návštěvníci)
i Zdroj: Pctuning
Centrální mozek lidstva bychom tu měli mít něldy kolem roku 2484 (ze seriálu Návštěvníci)

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning