Nové 3,5" HDD Toshiba 300 v testu: WD Black v ohrožení
PCTuning Článek

Nové 3,5" HDD Toshiba 300 v testu: WD Black v ohrožení

Petr Kupský

Petr Kupský

7. 10. 2015 03:00 15

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Toshiba E300 2 TB 3. Toshiba P300 1 TB 4. Toshiba X300 5 TB 5. Metodika testování a testovací sestava 6. HD Tune Pro 5.5 - Benchmark 7. HD Tune Pro 5.5 - Random Access 8. HD Tune Pro 5.5 - Butterfly seek
9. AS SSD Benchmark 10. PCMark 8 11. Kopírování složky se soubory 12. Herní testy 13. Adobe Photoshop 14. Spotřeba a teplota 15. Hluk 16. Závěrečné hodnocení

Test tří pevných disků Toshiba nové modelové řady 300 v roli datového úložiště. Disky z různých výkonnostních kategorií jsme podrobili nejen syntetickým benchmarkům, ale změřili jsme i jejich výkon při běžných činnostech, které s disky pravidelně děláme. Porovnání výsledků s dříve testovanými disky Seagate a WD bylo příjemným překvapením.

Reklama
Reklama

Adobe Photoshop

Častou oblastí použití datového disku je uchování archivu fotografií. Oblíbeným programem na úpravu fotografií je Adobe Photoshop. Do srovnávacího testu pevných disků Toshiba jsem proto zahrnul načítání obrázků do této aplikace.

Nové 3,5" HDD Toshiba 300 v testu: WD Black v ohrožení

Aby byla rychlost načítání dobře měřitelná, vytvořil jsem si speciální obrázek o velikosti 1,79 GB, který je koláží mnoha vrstev z různých fotografií. Z tohoto obrázku jsem vytvořil pět kopií, které jsem společným příkazem načítal z oddílu N (ve středu ploten testovaného disku) do spuštěného Photoshopu na systémovém SSD.

U každého disku jsem provedl 5 měření, jejichž výsledky jsem do výsledného hodnocení zprůměroval. Mezi každým měřením proběhl restart počítače. Na celkovém hodnocení se tento test podílí vahou 5 %. Po najetí kurzorem myši nad obrázek se zobrazí procentuální porovnání výsledků všech disků, kde hodnota 100 % náleží 5TB disku Toshiba X300.

Práci s velkými soubory podle očekávání nejlépe zvládly disky, jejichž plotny se otáčejí rychlostí 7200 ot./min. V této disciplíně doslova zazářil jednoplotnový model Toshiba P300, který překonal špičkový model X300 a rozptýlil pochyby o tom, zda rychlost otáčení jeho ploten není nižší. Také úsporný model E300 podal výborný výsledek, kterým se zařadil na čelo všech dříve testovaných nízkootáčkových disků.

Při načítání větších bloků dat z pozice na jednom souvislém místě na disku se logicky neprojeví vliv rychlosti pohybu hlav a zřejmě ani kapacita vyrovnávací paměti (cache). Jiná situace by ovšem nastala v případě fragmentovaného disku, kde by obrázky nebyly uloženy v souvislých datových blocích. V takovém případě disky s méně agresivním pohybem hlav (seekem) nutně zpomalí.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning