Nové 3,5" HDD Toshiba 300 v testu: WD Black v ohrožení
Článek Nové 3,5" HDD Toshiba 300 v testu: WD Black v ohrožení

Nové 3,5" HDD Toshiba 300 v testu: WD Black v ohrožení

Petr Kupský

Petr Kupský

7. 10. 2015 03:00 15

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Toshiba E300 2 TB 3. Toshiba P300 1 TB 4. Toshiba X300 5 TB 5. Metodika testování a testovací sestava 6. HD Tune Pro 5.5 - Benchmark 7. HD Tune Pro 5.5 - Random Access 8. HD Tune Pro 5.5 - Butterfly seek
9. AS SSD Benchmark 10. PCMark 8 11. Kopírování složky se soubory 12. Herní testy 13. Adobe Photoshop 14. Spotřeba a teplota 15. Hluk 16. Závěrečné hodnocení

Test tří pevných disků Toshiba nové modelové řady 300 v roli datového úložiště. Disky z různých výkonnostních kategorií jsme podrobili nejen syntetickým benchmarkům, ale změřili jsme i jejich výkon při běžných činnostech, které s disky pravidelně děláme. Porovnání výsledků s dříve testovanými disky Seagate a WD bylo příjemným překvapením.

Reklama
Reklama

Úvod

Toshiba Europe GmbH (TEG) Storage Peripherals Division odhalila začátkem září v rámci veletrhu IFA novou řadu pevných disků s rozhraním SATA klasického formátu 3,5". Tato modelová řada dostala označení 300 a je dále rozdělena podle předpokládaného účelu nasazení do tří výkonnostních kategorií s označením E300, P300 a X300.

Z tiskových materiálů výrobce se dozvíme, že nová produktová řada se zaměřuje na vysoký výkon a spolehlivost, může se pochlubit funkcemi, jako je dvoustupňový aktuátor (DSA) od Toshiby pro přesnější polohování hlaviček při čtení a zápisu dat na disk, dále RV senzory, které kompenzují případné rotační vibrace, technologií pro tichý provoz a funkcemi NCQ (Native Command Queuing) pro efektivní zpracování příkazů. Uživatelská data jsou lépe integrována díky pokročilému formátu Advanced Format (AF), uložena s vyšší hustotou zápisu díky technologii Perpendicular Magnetic Recording (PMR) a technologie záznamu Tunnel Magneto-Resistive (TMR) přináší vyšší stabilitu. Technologie Ramp Load zase zajišťují lepší ochranu disku při přepravě a senzory otřesů pomáhají zabránit ztrátě dat.

Nové 3,5" HDD Toshiba 300 v testu: WD Black v ohrožení

Úsporný desktopový pevný disk E300 je určen pro běžné uživatele, kteří preferují efektivní provozní vlastnosti na úkor maximálního výkonu. Dle slov výrobce je svou konstrukcí snižující hluk a technologií pro tichý provoz energeticky úspornější (má až o 25 % nižší spotřebu oproti pevným diskům se 7 200 ot./min), což zvyšuje jeho spolehlivost a zaručuje delší dobu používání a vysoký výkon. Disk bude k dispozici v kapacitách 2 a 3 TB. Jeho hlavním rivalem na trhu bude zřejmě podobně zaměřený disk Western Digital Green, který však má být postupně nahrazen nízkootáčkovými modely inovované modelové řady Blue.

Pro běžného uživatele, preferujícího zejména vysoký výkon, je určen disk P300. Výrobce jej prezentuje jako vysoce výkonný model, ideální pro běh náročných aplikací. Disk pracuje s vyrovnávací pamětí o kapacitě 64 MB, rychlost jeho ploten je 7 200 ot./min a samozřejmostí je rozhraní SATA 6 Gb/s. Disk bude k dispozici ve čtyřech kapacitách: 500 GB, 1 TB, 2 TB a 3 TB. Na trhu se pravděpodobně střetne s vysokootáčkovými disky Seagate Desktop a původními modely Western Digital Blue.

Extrémně výkonný model X300 je podle výrobce speciálně zaměřen pro technologické nadšence a profesionální uživatele, jako jsou grafičtí designéři a hráči, stejně jako na ostatní uživatele s požadavky na špičkový výkon a spolehlivost. Nabízí vysokou kapacitu a hustotu dat se zvýšeným výkonem v reálném čase a technologii pro ochranu dat. Disk pracuje s vyrovnávací pamětí o kapacitě 128 MB, rychlost otáčení jeho ploten je 7 200 ot./min a dvoustupňový aktuátor zajišťuje spolehlivý provoz a vysoký výkon. Disk bude dodáván v kapacitách 4, 5 a 6 TB.

Společnost Toshiba nám do dnešního testu zapůjčila po jednom disku z každé kategorie nové produktové řady. Úspornou kategorii zastupuje model E300 s označením HDWA120EZSTA a kapacitou 2 TB. V kategorii výkonných disků pro běžného uživatele máme model P300 s označením HDWD110EZSTA a kapacitou 1 TB. Výkonovou špičku zastupuje model X300 s označením HDWE150EZSTA a kapacitou 5 TB.

Nové 3,5" HDD Toshiba 300 v testu: WD Black v ohrožení

Zapůjčené disky Toshiba jsme otestovali pomocí stejné metodiky, která byla použita v předchozím srovnávacím testu šesti pevných disků s kapacitou 3 TB z dubna 2015 a také v testu sedmi pevných disků s kapacitou 2 TB, který jsme publikovali v listopadu 2014. Metodika, která obsahuje syntetické i praktické testy, je zaměřena na porovnání výkonu pevných disků v úloze datového úložiště po boku systémového SSD disku. Pro představu o výkonu aktuálně testovanýc h disků Toshiba budou v grafech jednotlivých disciplín doplněny výsledky všech dříve testovaných 2TB a 3TB disků.

Testované disky Toshiba jsou seřazeny v následující tabulce:

Nové 3,5" HDD Toshiba 300 v testu: WD Black v ohrožení
Toshiba E300 2 TB Toshiba P300 1 TB Toshiba X300 5 TB
Model HDWA120EZSTA HDWD110EZSTA HDWE150EZSTA
Velikost 3,5 palce 3,5 palce 3,5 palce
Cache 64 MB 64 MB 128 MB
Otáčky 5700 rpm 7200 rpm 7200 rpm
Velikost sektoru 4.096 B 4.096 B 4.096 B
Počet/kapacita ploten (odhad) 2x 1000 GB* 1x 1000 GB* 5x 1000 GB*
Počet hlav (odhad) 4* 2* 10*
Hmotnost (skutečná) 639 g 411 g 690 g
Chyb na počet přečtených bitů méně než 1 na 10

14

bitů
méně než 1 na 10

14

bitů
méně než 1 na 10

14

bitů
Hlučnost (idle/seek) 23 dB/ 25 dB 25 dB/ 26 dB 31 dB/ -
Záruka (roky) 2 2 2
Cena včetně DPH (doporučená) 2.399 Kč** 1.599 Kč** 5.366 Kč**

* U těchto hodnot jde o odhad na základě vlastností (hmotnosti, přenosové rychlosti, tloušťky šasi) konkrétního kusu testovaného disku. Přesné informace nebyly k dispozici.

** Jedná se o doporučenou maloobchodní cenu včetně DPH. Disky mají být dostupné v průběhu října 2015.

Výrobci pevných disků si již bohužel zvykli na to, že zákazníci nemusí znát všechny parametry jejich výrobků. Takže se od nich přímo nedozvíme, kolik ploten a záznamových hlav daný model používá, často se nedozvíme ani rychlost otáčení ploten (v případě testovaných disků Toshiba tuto informaci máme), hustotu záznamu, přenosové rychlosti a přístupové doby. Přitom všechny tyto parametry mají zásadní vliv na výsledný výkon disku.

Specifikace výrobců jsou velmi vágní a zmizelo z nich prakticky vše podstatné. Asi neexistuje jiná klíčová komponenta počítače, u které bychom toho o vlastnostech a výkonu ze specifikací poznali tak málo (dnes už prakticky nic). A situace je o to horší, že se do disku, který máme v ruce, nemůžeme jen tak šroubovákem podívat a alespoň ty plotny a hlavičky přepočítat. Proto jsou dnes údaje, které ke konkrétnímu disku dohledáme, často jen odhadem učiněným na základě jeho vlastností (výkon, hmotnost, spotřeba, tvarování šasi) a obdobně je to i v našem testu.

Připomínáme to opakovaně z jednoho prostého důvodu – abyste pamatovali na to, že výsledky, které najdete v tomto testu, platí pouze pro disky se stejnou konfigurací (počtem ploten, hustotou záznamu). Výrobci nezřídka inovují konstrukci některých modelů bez toho, aby současně nový model odlišili pomocí unikátního označení. Obvyklou inovací tohoto druhu je použití jiného počtu ploten s jinou hustotou záznamu. Výkon se pak může lišit podle toho, zda si „vylosujete“ kousek se stejnou konfigurací ploten, nebo nějakou jinou variantu.

Pojďme se nyní podívat podrobně na jednotlivé disky, které jsou předmětem našeho testování.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning