PCTuning Článek

Nové 3,5" HDD Toshiba 300 v testu: WD Black v ohrožení

Petr Kupský
Petr Kupský
7. 10. 2015 03:00 15 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Toshiba E300 2 TB 3. Toshiba P300 1 TB 4. Toshiba X300 5 TB 5. Metodika testování a testovací sestava 6. HD Tune Pro 5.5 - Benchmark 7. HD Tune Pro 5.5 - Random Access 8. HD Tune Pro 5.5 - Butterfly seek
9. AS SSD Benchmark 10. PCMark 8 11. Kopírování složky se soubory 12. Herní testy 13. Adobe Photoshop 14. Spotřeba a teplota 15. Hluk 16. Závěrečné hodnocení

Test tří pevných disků Toshiba nové modelové řady 300 v roli datového úložiště. Disky z různých výkonnostních kategorií jsme podrobili nejen syntetickým benchmarkům, ale změřili jsme i jejich výkon při běžných činnostech, které s disky pravidelně děláme. Porovnání výsledků s dříve testovanými disky Seagate a WD bylo příjemným překvapením.

Reklama
Reklama

Toshiba P300 1 TB

Pod modelovým označením HDWD110EZSTA se tentokrát skrývá disk velikosti 1 TB z výkonné edice High-Performance, jehož plotny se otáčejí rychlostí 7200 ot./min. Testovaný disk byl vyroben v červenci 2015 v Číně. I v tomto případě máme k dispozici retailové balení v pohledné kartonové krabici, ve které je disk dokonale chráněn proti poškození. V krabici dále najdeme tištěného průvodce instalací a záruční list. Výrobce má v nabídce také balení bulk, tedy v pouhém plastovém pytlíku, které má modelové označení HDWD110UZSVA.

Disk komunikuje přes rozhraní SATA 3 s teoretickou propustností až 6 Gb/s a má 64 MB vyrovnávací paměti. K záznamu využívá 4kB sektory (Advanced Format). Na obrázku níže je velikost sektoru v programu HD Tune indikována nesprávně. Možnost nastavení AAM (Automatic Acoustic Management) za účelem změny poměru výkonu a hlučnosti je deaktivována. HD Tune nedokáže v tomto případě základní hodnotu AAM přečíst. Jednoduchý test průměrné přístupové doby k datům na disku pomocí HD Tune skončil s výsledkem 18,5 ms.

Výrobce považuje za cílová zařízení modelové řady P300 výkonné stolní pracovní stanice, všestranné stolní počítače, herní počítače a externí kryty. Ideální mají být pro náročné aplikace včetně her, pro úpravy fotografií a videa.

Cache Otáčky AAM (možnost změny nastavení) Velikost sektoru Počet/ kapacita ploten (odhad) Počet hlav (odhad) Záruka (roky) Hmotnost (skutečná) Cena včetně DPH
(doporučená)
HDWD110EZSTA 64 MB 7200 rpm NE 4.096 B 1x 1000 GB* 2* 2 411 g 1.599 Kč**

* U těchto hodnot jde o odhad na základě vlastností (hmotnosti, přenosové rychlosti, tloušťky šasi) konkrétního kusu testovaného disku. Přesné informace nebyly k dispozici.

** Jedná se o doporučenou maloobchodní cenu včetně DPH. Disky mají být dostupné v průběhu října 2015.

I v případě tohoto testovaného disku s modelovým označením HDWD110EZSTA najdeme velkou podobu se starším 1TB modelem Toshiba DT01ACA100. Můžete ji posoudit například podle recenze z roku 2012 na webu The Hardware.Info. Tento starší model byl dokonce pouze přeznačeným diskem Hitachi Deskstar 7K1000.D, což rozhodně nebylo na závadu, spíše naopak. Disky Hitachi byly vždy považovány za velmi kvalitní a spolehlivé výrobky. Jak známo, v roce 2012 Toshiba koupila diskovou divizi Hitachi na nátlak antimonopolních úřadů od Western Digital, který ji získal v roce předchozím.

V tomto případě se ale nejedná o již podruhé přeznačený model. Při podrobném pohledu jsou zřejmé značné rozdíly na desce s tištěnými spoji. Není vyloučeno, že po mechanické stránce budou disky totožné, ovšem řídící elektronika je zcela jistě jiná.

V benchmarku HD Tune Pro 5.50 vykazuje testovaný disk Toshiba P300 na vnějším okraji ploten špičkovou rychlost zápisu na hranici 200 MB/s. V polovině celkové kapacity disku klesá reálná hodnota zápisu ke stále výborné úrovni 150 MB/s. Na konci kapacity disku (u vnitřního okraje ploten) rychlost zápisu klesne na úroveň 90 MB/s. Křivka průběhu testu je výrazně kultivovanější, než v případě úsporného modelu E300. Rychlostní výkyvy jsou nanejvýš do hodnoty 20 MB/s, většinou však okolo 15 MB/s.

V případě čtení je situace prakticky stejná. Na vnějším okraji ploten probíhá čtení reálnou rychlostí takřka 200 MB/s. Lehce za polovinu kapacity disku se rychlost čtení drží nad hodnotou 150 MB/s a až v nejpomalejší části klesne k úrovni 90 MB/s. Rychlostní výkyvy jsou okolo hodnoty 15 - 20 MB/s.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning