Nové 3,5" HDD Toshiba 300 v testu: WD Black v ohrožení
PCTuning Článek

Nové 3,5" HDD Toshiba 300 v testu: WD Black v ohrožení

Petr Kupský

Petr Kupský

7. 10. 2015 03:00 15

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Toshiba E300 2 TB 3. Toshiba P300 1 TB 4. Toshiba X300 5 TB 5. Metodika testování a testovací sestava 6. HD Tune Pro 5.5 - Benchmark 7. HD Tune Pro 5.5 - Random Access 8. HD Tune Pro 5.5 - Butterfly seek
9. AS SSD Benchmark 10. PCMark 8 11. Kopírování složky se soubory 12. Herní testy 13. Adobe Photoshop 14. Spotřeba a teplota 15. Hluk 16. Závěrečné hodnocení

Test tří pevných disků Toshiba nové modelové řady 300 v roli datového úložiště. Disky z různých výkonnostních kategorií jsme podrobili nejen syntetickým benchmarkům, ale změřili jsme i jejich výkon při běžných činnostech, které s disky pravidelně děláme. Porovnání výsledků s dříve testovanými disky Seagate a WD bylo příjemným překvapením.

Reklama
Reklama

PCMark 8

PCMark 8 je sofistikovaným nástrojem na testování výkonu celých počítačových sestav. Jedná se o komplex pěti účelově zaměřených testů, přičemž jedním z nich je pod názvem "Storage" test úložných zařízení. Aplikace je vhodná pro testování jak klasických HDD disků a SSD, tak i pro testování hybridních disků, které je v jiných případech docela komplikované a podává zavádějící výsledky. PCMark 8 je navržen tak, aby výkon disku nebyl ovlivněn výkonem procesoru nebo grafické karty. Je sestaven ze série zaznamenaných úloh pomocí populárních grafických a kancelářských aplikací, a také her. Výhodou je, že použité aplikace nemusí být na testovací sestavě instalovány, jsou pouze simulovány.

Pomocí PCMark 8 jsem u každého z disků otestoval výkon v diskovém oddílu N, tedy ve druhé polovině ploten. Opět tím simuluji vlastnosti částečně zaplněného disku. Před spuštěním testu byl disk vymazán rychlým formátováním. S ohledem na trvání testu v délce 2,5 - 3 hodiny, jsem jej provedl ve všech případech pouze jednou. Výsledky ze všech disciplín včetně celkového výsledku jsem zobrazil pomocí samostatných grafů.

Na celkovém hodnocení se tento test podílí vahou 20 %. Po najetí kurzorem myši nad obrázek se zobrazí procentuální porovnání výsledků všech disků, kde hodnota 100 % náleží 5TB disku Toshiba X300. Podrobnosti si můžete prohlédnout kliknutím na odkazy v následující tabulce, které vedou na stránky Futuremarku s uloženými statistikami.

Nové 3,5" HDD Toshiba 300 v testu: WD Black v ohrožení
Toshiba E300 2 TB
Toshiba P300 1 TB
Toshiba X300 5 TB

Na tento pohled na graf si pomalu zvykněme. Čeká nás disciplína, která bude spanilou jízdou špičkového disku Toshiba X300. Testu datové propustnosti vévodí X300 s obrovským náskokem před dvojicí dříve testovaných disků WD Black. Dvojnásobná velikost vyrovnávající paměti modelu X300 zde očividně hraje rozhodující roli. Modely P300 a E300 podaly velmi dobrý výkon a zařadily se do té lepší poloviny všech testovaných disků.

V případě Photoshopu zde máme obdobné výsledky. Velká cache zřejmě opět pomohla modelu X300 obhájit prvenství s výrazným náskokem.

V testu za použití dalších grafických programů (InDesign, After Effects a Illustrator) se pořadí disků výrazně nezměnilo. Náskok disku Toshiba X300 v čele je veliký. Dvojice modelů P300 a E300 se výkonem lehce pohoršila a v celkovém srovnání se posunula na pomezí té slabší poloviny dříve testovaných disků. Rozdíly výkonu jsou ale poměrně malé.

V případě kancelářských programů Microsoftu (Word, Excel a PowerPoint) se vzpamatoval vysokootáčkový disk Toshiba P300. Druhá příčka v celkovém pořadí odpovídá výkonu, který očekáváme od disku obdobné konstrukce. Zřejmě se jedná o disciplínu, ve které se výrazně neprojeví slabší hodnota přístupové doby (pomalejší pohyb záznamových hlav). Ani výkon úsporného modelu E300 není špatný a směle konkuruje diskům WD Black. Dlužno dodat, že kromě nedostižného výkonu modelu X300, jsou rozdíly mezi ostatními disky velmi malé.

Pokud uvažujete o koupi pevného disku za účelem instalace her, budou vás zajímat výsledky disků v herních disciplínách Battlefield 3 a World of Warcraft. Chybu rozhodně neuděláte, pokud sáhnete po disku Toshiba X300. Disky WD Black již viditelně zaostávají. Mezi ostatními disky, včetně dnes testovaných modelů P300 a E300, jsou vskutku zanedbatelné rozdíly. To, že hry si srovnatelně zahrajeme při instalaci na prakticky jakýkoliv pevný disk, si ukážeme později v praktických herních testech.

Tak jak to všechno v náročném testu pomocí PCMark 8 dopadlo? Bylo to jasné již v jeho polovině. Vítězství si zcela jednoznačně odnáší disk Toshiba X300, který ani v jedné z položek nezaváhal. Vysokootáčkový model P300 podal jen lehce vyšší výkon, než úsporný E300. Z výsledků je zřejmé, že rychlost otáčení ploten nemá výrazný vliv na výkon disku v žádné z disciplín PCMarku. Naopak velkou roli hraje velikost vyrovnávací paměti (cache), která zcela jistě pomohla disku Toshiba X300 k tak výraznému vítězství.

Tímto jsme zakončili část, zaměřenou na syntetické testy. Jak si disky povedou v testech praktických, si ukážeme v dalších kapitolách.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning