PCTuning Článek

Nové 3,5" HDD Toshiba 300 v testu: WD Black v ohrožení

Petr Kupský
Petr Kupský
7. 10. 2015 03:00 15 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Toshiba E300 2 TB 3. Toshiba P300 1 TB 4. Toshiba X300 5 TB 5. Metodika testování a testovací sestava 6. HD Tune Pro 5.5 - Benchmark 7. HD Tune Pro 5.5 - Random Access 8. HD Tune Pro 5.5 - Butterfly seek
9. AS SSD Benchmark 10. PCMark 8 11. Kopírování složky se soubory 12. Herní testy 13. Adobe Photoshop 14. Spotřeba a teplota 15. Hluk 16. Závěrečné hodnocení

Test tří pevných disků Toshiba nové modelové řady 300 v roli datového úložiště. Disky z různých výkonnostních kategorií jsme podrobili nejen syntetickým benchmarkům, ale změřili jsme i jejich výkon při běžných činnostech, které s disky pravidelně děláme. Porovnání výsledků s dříve testovanými disky Seagate a WD bylo příjemným překvapením.

Reklama
Reklama

Herní testy

Moderní hry jsou zpravidla vizuálně velmi hezké, ale přinášejí jednu nepříjemnou věc. Velmi rychle zabírají volný datový prostor na disku. Ze stovek megabajtů u starších her jsme se postupně dopracovali k desítkám gigabytů u těch aktuálních. Asi to nebude dlouho trvat a přesuneme se nad hranici 100 GB. S vyšším rozlišením je kladen současně požadavek na vyšší kvalitu textur, které pak zabírají obrovský prostor na disku.

Pokud v počítačové sestavě máme systémový SSD disk o běžné kapacitě 120 GB, moc nových her na něj nenainstalujeme. Za současného trendu nám nebude stačit ani poměrně cenově dostupný SSD disk o kapacitě 240 GB. Logicky nás napadne, zda by herní portfolio nebylo možné nainstalovat a provozovat na pomalejším datovém disku, disponujícím k tomuto účelu dostatečným prostorem. Že to jde, jsem si sám ověřil u svého starého WD Green, který dlouhodobě k instalaci a občasnému hraní her bez problémů používám.

V této části testu si změříme dobu nutnou k načtení uložené pozice ve dvou herních titulech. Měření jsem prováděl 3x za sebou a mezi jednotlivými pokusy jsem počítač restartoval. Trojici naměřených časů jsem do výsledného grafu zprůměroval. Na celkovém hodnocení se tento test podílí vahou 5 %. Po najetí kurzorem myši nad obrázek se zobrazí procentuální porovnání výsledků všech disků, kde hodnota 100 % náleží 5TB disku Toshiba X300.

Při načítání uložené pozice ve hře S.T.A.L.K.E.R. Lost Alpha určité měřitelné rozdíly mezi testovanými disky zaznamenáme. V této disciplíně s převahou vítězí model Toshiba X300, následovaný modelem P300. Ano úsporný model E300 výrazně nezaostal a podal ve srovnání s dříve testovanými disky výborný výkon. Z výsledků je zřejmé, že na rychlosti otáčení ploten při načítání pozice této hry moc nezáleží. Rozdíly jsou relativně malé, takže v praxi můžeme pohodlně používat kterýkoliv z desktopových disků.

Na základě posledního měření mám podezření, že rychlost načítání uložené pozice ve hře S.T.A.L.K.E.R. Lost Alpha se s odstupem času všeobecně zrychlila. Sice vždy provádím zcela čistou instalaci původní hry, ale operační systém Windows 8.1 je stále průběžně aktualizován. Předpokládám, že právě aktualizace systému má na svědomí zlepšení výsledků o 1-2 s. Každopádně vzájemné porovnání výsledků aktuálně testovaných disků tím ovlivněno nebylo.

V rámci předchozího testu 2TB disků jsem pro porovnání změřil rychlost načítání uložené pozice z RAM disku, která činila 12,5 sekundy. Je tedy jasné, že klasické pevné disky v této hře dobu načítání dat prodlužují a její instalace na SSD disk bude přínosná.

V rámci herních testů jsem dále otestoval dobu pro načtení pozice ve hře Crysis 3. Za tímto účelem jsem jednoduše nakopíroval adresář nainstalované hry ze svého pevného disku na disk testovaný do oddílu N, který jsem podle původního disku s instalací Originu přejmenoval. Uloženou pozici jsem pak načítal celkem 5x a mezitím jsem restartoval počítač. Naměřené výsledky jsem zprůměroval. Na celkovém hodnocení se tento test podílí vahou 5 %.

Naměřené rozdíly v Crysis 3 jsou rozhodně menší, než v předchozím případě. Dá se říct, že jsou skoro v toleranci chyby měření. V případě této hry na rychlosti disku opravdu nezáleží a limitem bude zřejmě samotná hra a procesorový výkon. Ani instalace a načtení pozice Crysis z RAM disku není o nic rychlejší, konkrétně to trvalo 19,1 sekundy. Na hraní Crysis 3 tedy rychlé SSD nepotřebujeme.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning