Rozumnost a šílenství audiofilie
Herní příslušenství Článek Rozumnost a šílenství audiofilie

Rozumnost a šílenství audiofilie

Michal Rybka

Michal Rybka

8. 1. 2022 19:30 100

Seznam kapitol

1. Postižení zvukem 2. Sociální status 3. Válka o hlasitost 4. Zlato, stříbro, a žádný kyslík!
5. Poctivá ruční práce 6. Jedničky a nuly v audiofilské kvalitě! 7. Beton, to je materiál!

Klasický žert říká, že by se člověk nikdy neměl zabývat lepším audiem: V jednu chvíli si kupujete první lepší sluchátka – a pak se najednou proberete ve chvíli, kdy si betonujete základy pro gramofon. Je těžké říct, kudy vede tenká linie mezi hudebním labužnictvím a naprostým šílenstvím!

Reklama
Reklama

O kvalitním audiu se říká, že to je věc, která vám nechybí do chvíle, kdy si ji poprvé vyzkoušíte. Já si pamatuji své první setkání se značkovým audiem zcela jasně: Vyzkoušel jsem si před lety sluchátka v prodejně – a prostě jsem je odmítl dát z hlavy a šel jsem rovnou platit. Rovněž doma nebylo radno kvalitnější audiotechniku někam položit, protože pak záhadně zmizela – a nosil ji vždy ten, kdo dříve tvrdil, že žádný rozdíl v kvalitě hudby nikdy neslyšel.

Tak to je. A audiofilie má ten problém, že neustále koštujete další a nové věci – a výrobci a audiofanatici prostě nepřestávají dělat lepší a lepší věci. Takže se nejprve smíříte s tím, že dobrá sluchátka stojí dva litry, potom pět, potom asi tak deset a pak slyšíte magnetoplanáry za pětadvacet a přistihnete se, že hledáte cesty, jak tohle vysvětlit rodině.

A potom samozřejmě bedny a zesilovače a souboje mezi digitálem a analogem, potom návrat k vyhlášeným a už nevyráběným modelům zesilovačů, zkoumání nejlepších elektronek, které se vyráběly jen dva roky před Druhou světovou válkou, měření, zda vaše podlaha unese betonové reproduktory a nakonec neodvratná proměna jedné místnosti na poslechový prostor. 

Tahle věc opravdu nemá žádné meze. Na jedné straně audia stojí no name generátory zvuku za dvě stovky, které prodávají na tržnici a které už v okamžiku výroby představovaly spíše elektroodpad – a na druhé straně šílenosti jako Sennheiser HE1, což jsou sluchátka, která mají vlastní zesilovač s výsuvným polem elektronek v mramorovém provedení a místo „koupě“ procházíte „nákupním procesem“ začínajícím zálohou 10 000 dolarů, pak následuje pohovor se zaměstnancem firmy, výroba sluchátek na míru – a po doplacení zbývajících 49 000 dolarů. A překvapivě – i kritičtí audiofilové konstatují, že pokud na to máte, Bůh vám dopřej – i když pro většinu smrtelníků je to produkt stejně fantazijní, jako nové Lamborghini.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Pctuning